وکیل کیفری

تمامی وکلای دادگستری با توجه به حداقل مدرک تحصیلی در مقطع کارشناسی تمامی دروس و واحد های لازمه را برای اطلاع از اکثر قوانین آموخته اند لاکن با توجه به سابقه کاری ،مهارت و علاقه برخی از وکلا صرفاً روی به گرایش خاصی برده که از جمله آنها امور کیفری می باشد.

برخی با شنیدن نام امور کیفری صرفاً به یاد سرقت ،قتل ،کلاهبرداری و امثال این امور افتاده ،در صورتی که امور معمول هم چون خدشه به آثار تاریخی، رانندگی بدون گواهینامه و حتی در برخی موارد چک بلامحل وصف کیفری پیدا می کند .

محل شروع پرونده کیفری از دادسرا و با تحقیق و جمع آوری اطلاعات که توسط مامورین کلانتری انجام می‌گیرد ادامه می یابد مراحل رسیدگی و دوندگی های اداری این رشته بسیار زیاد و پیچیده است و گاها در برخی امور تخصصی می نماید. پس از اتمام تحقیقات اولیه، دادیار یا بازپرس پرونده مبادرت به صدور قراری از جمله منع تعقیب یا جلب به دادرسی ویا موقوفی تعقیب می نماید و در صورتی که قرار جلب به دادرسی صادر گردد پرونده به دادگاه ارسال و قاضی دادگاه کیفری با استناد به تحقیقات صورت گرفته حکم صادر می نمایند .

در حال حاضر جرایمی همچون کلاهبرداری ،خیانت در امانت، فروش مال غیر ،تحصیل مال ازطریق نامشروع ،سرقت و جرایم پولی و بانکی بیشترین آمار دعاوی کیفری را به خود اختصاص داده اند. از این روی وکیل کیفری می‌بایست از تسلط کامل بر قوانین جزایی که مشتمل بر هفتصد ماده علاوه بر آن ده‌ها و بلکه صدها قوانین خاص جانبی و همچنین مسائل و موازین فقهی و شرعی به دلیل مطابقت بالا بخشی از قوانین کیفری از جمله حدود، قصاص و دیات با مسائل مارالذکر داشته تا بتواند از این حیث نزد مقام قضایی بر روند پرونده تاثیر گذار باشد .

وحافظ جان و جسم وابرو وآزادی فرد نیز باشد.پس مسلما انتخاب وکیل زبده ،باتجربه ، دلسوز و با پشتکار گامی در جهت بهبود هر چه بیشتر احقاق حق به سود موکل می باشد.