اااااا

نابهنگام حدوداً ساعت ۳ ظهر به دفتر آمدند از آن جا که متوجه تایم استراحتمان شدند ابتدا در ورود تعلل کرد اما بالاخره تصمیم به توضیح گرفتند، اما موضوع بسیار متفاوت از اکثر پرونده های مطروحه در دادگاه بود.

به آرامی نشستند و این گونه به شرح ماوقع پرداخته : مردی که طی چند مرتبه متوالی به مشهد آمده و هر مرتبه در حدود ۳ میلیارد یا بیشتر سرقت کرده بود، در آخرین مرتبه توسط ماموران شناسایی می شود و پا به فرار می گذارد و در همین حین با مامورین انتظامی نیز درگیر می گردد. سپس ایشان در بیان موقعیت مکانی خود و اتفاقی که رخ داده بود فرمودند من و همسرم نزدیک خودرو ایستاده و فرزندانمان داخل ماشین بودند و متاسفانه سوئیچ بر روی خودرو بود،سارق به ناگاه پشت فرمان ماشین نشسته، همسرم نیز به سرعت در ماشین می نشیند و چند ضربه به سارق می‌زند تا او را از ماشین خارج نماید اما عملاً بی فایده بوده و بر حسب توان مادری در آن لحظه فقط توانسته بود دختر کوچکمان را از ماشین خارج کند و پسر ده ساله ام در خودرو ماند.مأموران حتی با تیراندازی نتوانستند خودرو را متوقف نماید و سارق با بچه فرار می کند اما بر اثر جراحاتی که از تیراندازی داشته نتوانسته بود به خوبی رانندگی کند و با ماشین روبرو تصادف میکند.کودک ۱۰ ساله ام که متوجه این موضوع می‌شود و مردم را در اطراف خود میبیند فریاد می‌زند که نگذارید فرار کند و در نهایت سارق دستگیر می شود. بظاهر همه چیز ختم به خیر میگردد و مجرم به بیمارستان منتقل می شود.

اما در خصوص جرایمی که این فرد انجام داده است ازجمله چندین بار سرقت از منازل،ودرحال حاضر کودک ربایی زیر ۱۵ سال،سرقت خودرو ،تصادف با وسیله نقلیه ،ضرب و شتم مامور دولت نیز به جرایم آن اضافه گردیده است.

از نظر شما این جرایم چگونه باید بررسی گردد؟؟

مطابق ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی در تعدد جرم تعزیری تعیین و اجرای مجازات به شرح زیر است

دربند پ ماده آمد است که چنانچه جرایم ارتکابی مختلف،بیش از سه چهارم باشد، مجازات هر یک ،حداکثر مجازات قانونی آن جرم است .در این صورت دادگاه می‌تواند مجازات هر یک را بیشتر از حداکثر مجازات مقرر قانونی تا یک چهارم آن تعیین کند.

در بند ث نیز آمده است در هر یک از بندهای فوق فقط مجازات اشد مندرج در دادنامه قابل اجراست و اگر مجازات اشد به یکی از علل قانونی تقلیل یابد یا تبدیل شود یا به موجبی از قبیل گذشت شاکی خصوصی، نسخ مجازات قانونی یا مرور زمان غیرقابل اجرا گردد مجازات اشد بعدی اجرا می شود و در این صورت میزان مجازات اجرا شده قبلی در اجرای مجازات اشد بعدی محاسبه‌میشود .آزادی مشروط، تعلیق اجرای مجازات و عفو در حکم اجرا است.

حال با توجه به ماده مذکور و جرایم صورت گرفته می بایست مجازات اشد اعمال گردد و سنگینترین جرم صورت گرفته کودک ربایی کمتر از ۱۵ سال است که برابر ماده ۶۲۱ قانون مجازات هرکس به قصد مطالبه وجه یا مال یا به قصد انتقام یا به هر منظور دیگری به عنف یا تهدید یا حیله یا به هر نحو دیگر شخصاً یا توسط دیگری شخصی را برباید یا مخفی کند به حبس از ۵ تا ۱۵ سال محکوم خواهد شد در صورتی که سن مجنون علیه کمتر از ۱۵ سال تمام باشد یا ربودن توسط وسایل نقلیه انجام پذیرد یا به مجنی علیه آسیب جسمی یا حیثیتی وارد شود مرتکب به حداکثر مجازات تعیین شده محکوم خواهد شد و در صورت ارتکاب جرایم دیگر به مجازات آن جرم نیز محکوم می‌گردد.

با توجه به بند ب ماده ۱ قانون کاهش مجازات حبس تعزیری مصوب ۱۳۹۹ ،مجازات مقرر در این ماده از حبس تعزیری درجه ۳ به حبس درجه ۴ یا ۵ تقلیل یافته است بدین شکل که اگر آدم ربایی به عنف باشد مجازات آن حبس درجه ۴( بیش از ۵ تا ۱۰ سال) و اگر به عنف نباشد مجازات آن حبس تعزیری درجه ۵ (بیش از ۲ تا ۵ سال خواهد بود)

که با توجه به آنکه ربایش به عنف صورت گرفته به حبس درجه ۴ محکوم و قاضی رسیدگی کننده میتواند حداکثر حبس را تا یک چهارم افزایش دهد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *